KA1 – National Games and Sports Bring Us Together in Slovenia

 

In perioada 19-23 martie s-a desfasurat in Slovenia, la Kranj, a doua activitate din cadrul proiectului “National Games and Sports Bring Us Together”, proiect ce face parte din Programul Erasmus+ – Parteneriate Strategice, finantat de Uniunea Europeana.

Colegiul National “Emil Racovita” din Bucuresti a fost reprezentat de o echipa formata din doi profesori cu specializare educatie fizica si sport- Natalia Gheorghe si Cristian Tartaleanu si 4 elevi de gimnaziu – Iris Jugureanu, David Bratu, Luca Pasa – Ungurianu, Emanoel Boboc.

Scoala gazda: Gimnazija Kranj;

Tipul activitatii: blended mobility;

Scopul activitatii: prezentarea scolilor, cunoasterea elevilor si prezentarea jocurilor copilariei tipice fiecarei tari si a sporturilor nationale; crearea, prezentarea si alegerea unui poster, unui logo reprezentativ, precum si a mascotei proiectului.

Desfasurarea vizitei:

Prima zi, luni, 19 martie 2018 a fost dedicata cunoasterii locurilor si oamenilor. Fiecare echipa a prezentat tara, orasul si scoala din care proveneau, apoi elevii si cadrele didactice s-au prezentat si au participat cu entuziasm la diverse jocuri prin care s-au cunoscut mai bine si s-au integrat in noua mare echipa. A fost vizitat orasul Kranj, s-a coborat in tunelurile sapate in Al Doilea Razboi Mondial pentru apararea locuitorilor orasului.

Marti, 20 martie 2018, elevilor si profesorilor aflati in vizita la Gimnazija Kranj li s-a propus sa viziteze scoala gazda. S-au realizat si activitati precum alegerea unui logo reprezentativ (a fost ales proiectul propus de catre echipa Turciei), prezentarea unor aplicatii (pentru telefonul mobil) cu ajutorul carora se pot aborda activitati fizice si idei pentru un stil de viata sanatos (Endomondo, Strava, Fitbit Coach, Freeletcs, Runtastic, MyFitnessPal), prezentarea afiselor care infatisau jocuri ale copilariei din tarile partenere in proiect. O vizita la primaria orasului Kranj a incheiat o zi minunata!

In urmatoarele trei zile miscarea fizica, alegerea mascotei (Sporty, made in Romania, a fost ales mascota proiectului!!!), explorarea imprejurimilor orasului, admirarea sportivilor de performanta la Planica, unde s-a desfasurat ultima etapa de Cupa Mondiala la Sarituri cu Schiurile 2018, vizitarea principalelor obiective turistice din capitala tarii, Ljubljana, au completat agenda unei saptamani in care prietenia, jocurile, joaca si sportul au adus impreuna copiii din scolile partenere. Astfel, cadre didactice si copii au cunoscut o parte a unei alte tari, au  cunoscut oameni noi, au comunicat in limba engleza, au invatat sa colaboreze, au utilizat mijloace moderne de invatare, au legat prietenii.

Marturiile profesorilor care au insotit grupul de elevi din Romania:

Din punct de vedere profesional pot spune ca slovenii ne depasesc la dorinta de a face sport si la implicarea in tot ceea ce inseamna viata sanatoasa; miscare, dieta, curatenie. Slovenii sunt un popor mic, dar cu rezultate sportive remarcabile. De-a lungul saptamanii am fost uimit sa vad in permanenta, in orice colt al orasului, oameni ce fac sport sau doar activitati fizice recreative. (Prof. Cristian Tartaleanu)

Dupa o saptamana traita alaturi de elevi si profesori din alte tari, am ajuns la concluzia ca, desi suntem diferiti datorita religiei (din grup fac parte crestini catolici, ortodocsi si musulmani), trecutului istoric sau culturii (din grup fac parte tari latine, slave si altaice), asemanarile sunt de netagaduit, activitatile de tip joc si sporturile fiind categoric un punct comun. (Prof. Natalia Gheorghe)

Multumiri echipei de proiect din Slovenia pentru organizarea activitatilor, pentru surprize, bucurie si prietenie!

                Coord. proiect: Insp., Prof. Anghel Gabriela
                                         Autori articol: Prof. Olaru Adriana
                                                         Prof. Gheorghe Natalia

 

  Slovenia ErasmusPlus

[SLGF id=1532]