Inscrierea in clasa pregatitoare 2019-2020

Colegiul National „Emil Racovita” din Bucuresti anunta perioada si procedura de inscriere in clasa pregatitoare pentru anul scolar 2019-2020.

La nivelul CN Racovita sunt disponibile 50 locuri, in 2 clase.

Pentru inscriere copiii vor sustine probe de aptitudini sportive, acestia urmand ca, din clasa I, sa participe la invatamantul sportiv integrat (vor urma cursuri de Inot, cu posibilitatea de a face Inot de performanta).

CN Racovita pune la dispozitia copiilor din clasele de invatamant general, deci si clasa pregatitoare, un semiinternat (cu program L-V, 10:30 – 16:30). Aici copiii mananca la pranz, dorm si isi pot face temele.

Mai jos regasiti documente utile vizand calendarul si procesul de inscriere:

Afis clasa pregatitoare

Calendarul inscrierii in invatamantul primar 2019 2020

Metodologia inscrierii in invatamant primar 2019

Extrase din metologie

Criterii specifice de departajare inscriere

Planificare unitati evaluare psihosomatica 2019

Precizari eval psihosomatica 2019

Precizari CNRacovita

Probe de aptitudini

Atentie!!! Probele de aptitudini se desfasoara in data de 26.03.2019 si testeaza calitatile motrice ale copiilor. Aceste probe nu sunt probe la disciplina Inot. Copii admisi vor face cursuri de Inot incapnd cu clasa I.