Elevii Colegiului National “Emil Racovita” din Bucuresti fac performanta si in activitati extrascolare

  Anunt educatie in caz de dezastru 13 04 2018

Colegiul National “Emil Racovita” din Bucuresti anunta cu bucurie ca performanta elevilor din clasa I, desemnati castigatori ai Concursului national “Tedi – Scoala sigurantei” in luna februarie 2018, este recunoscuta si premiata de organizatori si autoritati prin organizarea unor sesiuni suplimentare de educatie extrascolara.

Astfel, in data de 13 aprilie 2018, Colegiul National “Emil Racovita” din Bucuresti va gazdui o actiune complexa dedicata educatiei in caz de dezastru. Cei 232 copii ai claselor primare, de la clasa pregatitoare pana la clasa a IV-a, vor participa la activitati vizand siguranta acasa, acordarea primului ajutor si comportamentul in caz de situatii de urgenta (cutremur). Copiii vor invata cum sa se descurce in astfel de situatii de la reprezentantii Inspectoratului General pentru Situatii de Urgenta si ai Politiei Romane.

Actiunea va fi realizata de Maspex Romania prin brandul Tedi in parteneriat cu Ministerul Educatiei Nationale si cu Ministerul Afacerilor Interne, prin Politia Romana.

Actiunea se va desfasura in intervalul orar 09:00-10:30.

Colegiul National “Emil Racovita” din Bucuresti este o institutie de invatamant din sectorul 2 al capitalei, ale carei principale activitati sunt orientate catre performanta in sport, elevii inmatriculati aici practicand sporturi precum inot, polo pe apa, sarituri in apa, pentatlon modern, atletism, tenis, baschet, handbal sau gimnastica. Printre personalitatile care au invatat aici se numara Nadia Comaneci, Marian Dragulescu, Raluca Olaru, Victor Hanescu si Andreea Esca.