Campania ”Sanatatea este in mainile tale”

In perioada 15 octombrie-15 decembrie 2018, Administratia Spitalelor si Serviciilor Medicale Bucuresti va desfasura, cu sprijinul Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti, in toate unitatile de invatamant prescolar si primar de stat, Campania "Sanatatea este in mainile tale".

Obiectivul Campaniei consta in educarea si constientizerea importantei spalatului pe maini in prevenirea bolilor transmisibile. In acest sens, vor fi organizate lectii si activitati practice cu prescolarii si elevii din invatamantul primar privind importanta modului corect de spalare a mainilor pentru pastrarea starii de sanatate.

Totodata, Administratia Spitalelor si Serviciilor Medicale va transmite in fiecare unitate de invatamant produse de igiena pentru a fi utilizate in perioada Campaniei "Sanatatea este in mainile tale".

Va solicitam sa acordati sprijinul necesar personalului medical din unitatea de invatamant in vederea organizarii eficiente a acestei campanii de sanatate. Toate activitatile organizate in acasta Campanie se vor desfasura cu informarea si acordul parintilor din unitate.

   Campania Sanatatea in mainile tale