Istoric

Colegiul National „Emil Racovita“ (CNER) poarta in spatele sau 166 de ani de istorie si performanta, fiind una dintre cele mai vechi institutii de invatamant din Bucuresti. Scoala a trecut prin numeroase transformari (atat ca locatie cat si ca denumire): in 1847 a fost infiintat, ca scoala nr. 2 Caimata, dar ca urmare a schimbarilor pe care le-a cunoscut Bucurestiul la sfarsitul secolului al XIX-lea, nici cladirea scolii nu a ramas neafectata (a fost demolata pentru largirea Bulevardului Carol).

In perioada 1892-1919 unitatea de invatamant a functionat intr-o cladire inchiriata din Bulevardul Pache, sub denumirea de scoala primara de baieti nr. 4, pentru ca incepand din anul 1919 sa se transforme in scoala de baieti nr. 33. In perioada interbelica, scoala s-a mutat intr-un imobil nou, modern pentru acea vreme (opera arhitectului Horia Creanga), fiind transformata in Grupul scolar nr. 33 „Regina Mama Elena“ cu clasele I-VII, nume sub care a dainuit pana in anul 1947.

Incepand cu anul 1956 scoala este transformata in liceu: scoala medie mixta nr. 8, iar mai apoi, din august 1960, poarta denumirea de Liceul „Emil Racovita“.

Foarte importanta pentru CNER-isti este placa de marmura, document cu mare valoare istorica, dezvelita in prezenta regelui Mihai I, in decembrie 1941.

PlacaCNER

Incepand din 2003, liceul a devenit colegiu national.

Prestigioasa institutie se afla intr-o zona foarte linistita, in sos. Mihai Bravu nr. 169, foarte aproape de statiile de autobuz, tramvai si metrou. Practic, cladirea impunatoare a liceului constituie o bariera intre zgomotul si aglomeratia marelui bulevard si oaza de liniste din Parcul National.

Cine a fost Emil Racovita?

Probabil sunt putini romani care nu cunosc insemnatatea si renumele lui Emil Racovita. Pentru cei foarte putini care nu au avut inca ocazia sa-i cunosca marea contributie la dezvoltarea stiintei, eruditul biolog Emil Racovita este unul dintre numele pline de insemnatate cu care tara se mandreste. Datorita curajului desavarsit si foamei de cunoastere de care acesta a dat dovada, a devenit romanul care a cucerit Polul Sud, impreuna cu Amudsen, si a explorat un taram spre care nimeni nu s-a incumetat sa mearga pana atunci, Antarctica. Savant, explorator, speolog, biolog de renume mondial, considerat si fondatorul biospeologiei, Emil Racovita a ramas in istorie pentru descoperirea balenei cu cioc in timpul expeditiei din Antarctica. De asemenea, el a infiintat primul institut de speologie din lume, in 1920, la Cluj. A fost ales academician in 1920 si a fost presedinte al Academiei Romane in perioada 1926 – 1929.

EmilRacovita

CNER, fiind o unitate ce se adreseaza atat invatamantului primar cat si celui liceal, are urmatoarea structura: clasele I-IV program sportiv integrat, clasele V-VIII elevii pot alege intre engleza intensiv si program sportiv integrat, iar clasele in IX-XII au de ales intre specializarile filologie, matematica-informatica si program sportiv integrat. Elevii scolii beneficiaza de laboratoare de informatica, fizica, chimie si biologie, de o biblioteca si, nu in ultimul rand, de programul „Pro FM’sCOOL“.

De-a lungul timpului s-au format in acest lacas de invatamant mii de tineri. Unii dintre ei au devenit persoane publice si amintim aici pe: Nadia Comaneci, Florin Mugur, Mircea Cinteza, Nicolae Herlea, Florina Luican, Harald Alexandrescu, Theodora Ungureanu.